Hrvatska na Svjetskim prvenstvima: Nishimura, Manaus i ‘hrvatsko prokletstvo’

Svjetsko prvenstvo u Rusiji starta danas. Hrvatska će se peti put u svojoj povijesti naći na najvećoj nogometnoj smotri, kroz seriju tekstova prisjetili smo se njenih prethodnih nastupa, a u posljednjem tekstu prisjetit ćemo se i Svjetskog prvenstva u Brazilu 2014. godine.

U ciklus kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Brazilu, Hrvatska je krenula s Igorom Štimcem na klupi. U kvalifikacijskoj grupi sa: Belgijom, Srbijom, Škotskom, Walesom i Makedonijom, završila je na drugom mjestu s visokih devet bodova zaostatka za Belgijom. Izborene su dokvalifikacije, ali hrvatski nogometni savez nije bio zadovoljan igrom reprezentacije te smjenjuje Štimca i na kormilo postavlja Niku Kovača. Ples kuglica u Zurichu Hrvatskoj je kao protivnika u dodatnim kvalifikacijama dodijelio momčad Islanda. S ukupnih 2:0 iz dvije utakmice izboren je nastup na Svjetskom prvenstvu, četvrtom u povijesti Hrvatske. Nakon propuštenog turnira u Južnoafričkoj Republici, navijači su jedva dočekali početak nogometnog ludila u Brazilu, a ždrijeb je Hrvatsku smjestio u grupu A sa: domaćinom, Meksikom i Kamerunom. Izbornik Kovač je put Brazila poveo sljedeće igrače:

VRATARI: Stipe Pletikosa, Danijel Subašić, Oliver Zelenika
BRANIČI: Vedran Ćorluka, Darijo Srna, Dejan Lovren, Gordon Schildenfeld, Danijel Pranjić, Šime Vrsaljko, Domagoj Vida
VEZNJACI: Luka Modrić, Ivan Rakitić, Mateo Kovačić, Marcelo Brozović, Ognjen Vukojević, Sammir, Ivan Močinić
NAPADAČI: Mario Mandžukić, Ivica Olić, Nikica Jelavić, Eduardo da Silva, Ante Rebić, Ivan Perišić

Hrvatskoj je pripala i čast da u Sao Paulu otvori turnir protiv domaćina. Utakmica, koju je prema procjenama pratilo oko dvije milijarde ljudi, nije mogla bolje početi. U 11. minuti Ivica Olić prolazi po lijevoj strani, ubacuje loptu koja prolazi Nikicu Jelavića, ali Marcelo nespretnom reakcijom matira svoga golmana Julija Cesara i baca u trans hrvatske navijače. U 29. minuti Neymar donosi izjednačenje Brazilu. Upućuje udarac s 20-ak metara, lopta se odbija od stativu i prolazi iza Pletikosinih leđa. Hrvatska se borila sve do 70. minute kada japanski sudac Nishimura dosuđuje kontroverzni penal za domaćina nakon „prekršaja“ Lovrena nad Fredom. Neymar realizira najstrožu kaznu i od tada na terenu gledamo samo jednu reprezentaciju. Sumnjiva odluka i erupcija oduševljenja na tribinama „pojela“ je Vatrene koji su do kraja primili još jedan pogodak. U 91. minuti Oscar pogađa za konačnih 3:1 i Hrvatska unatoč dobroj predstavi ostaje bez bodova.

U drugoj utakmici Hrvatska je u džungli Manausa snage odmjerila s Kamerunom. U iznimno teškim uvjetima za igru, Kovačevi izabranici morali su pobijediti ili bi se već nakon drugog kola mogli pripremati za povratak kući. Ispostavilo se da će ovo biti jedna od najboljih utakmica Hrvatske na svjetskim prvenstvima. Već u 11. minuti Olić donosi vodstvo Hrvatskoj, a s istim rezultatom odlazi se i na predah. Treba napomenuti kako je Kamerun od 40. minute igrao s igračem manje jer je Alex Song zbog laktarenja Mandžukića dobio izravni crveni karton. Početkom drugog poluvremena, točnije u 48. minuti, Perišić koristi loše ispucavanje Itandjea, sjajno istrčava i povećava vodstvo Hrvatske. U 61. minuti Danijel Pranjić izvodi korner, Mandžukić visoko skače i zakucava loptu u gol. Svojim drugim golom u 73. minuti Mandžukić postavlja konačnih 4:0 i donosi Hrvatskoj najuvjerljiviju pobjedu na svjetskim prvenstvima. Utakmicu je osim međusobnog naguravanja kamerunskih igrača obilježio i komentar popularnog Drage Ćosića: „Lijepo li je biti Hrvat u Manausu.“

U posljednjem nastupu u grupi, Hrvatskoj je za prolazak u osminu finala bila potrebna pobjeda protiv Meksika. Vatreni u utakmicu ulaze puni samopouzdanja nakon sjajnog izdanja protiv Kameruna, ali Meksiko ih ubrzo spušta na zemlju. Od početka su bili bolja momčad na terenu. Kontrolirali su igru, nizali prilike, a nagrada za trud i zalaganje stiže u 72. minuti. Herrera izvodi korner, Marquez nadskače Ćorluku i glavom matira Pletikosu. Hrvatska igra se nakon primljenog gola skroz raspada, tri minute kasnije Guardado povećava na 2:0, a točku na „i“ stavlja Chicharito koji u 82. minuti pogađa za 3:0. Poraz je ublažio Perišić koji u 87. minuti postavlja konačnih 3:1, a Hrvatska se od turnira oprašta s deset igrača na terenu jer je u 89. minuti pocrvenio Rebić.

Hrvatska se tako i treći put zaredom od Svjetskog prvenstva oprostila već u grupnoj fazi, a nastavljeno je i „hrvatsko prokletstvo“ trećih utakmica jer ni i u svom četvrtom nastupu na najvećoj nogometnoj smotri, Hrvatska nije uspjela slaviti u trećoj utakmici u grupi (tri su bile odlučujuće za prolaz dalje).

Ludilo u Rusiji kreće danas. Teško je predvidjeti dokle bi Hrvatska mogla dogurati, ali nadamo se da će barem prekinuti trend ispadanja u grupnoj fazi i spomenuto „hrvatsko prokletstvo“ trećih utakmica.