Ivan Perišić

Hrvatska pobijedila europske prvake, s prvog mjesta u drugi krug

Ivan Perišić donio je hrvatskoj nogometnoj reprezentaciji jednu od najvećih pobjeda u njezinoj povijesti, 2:1 protiv Španjolske u trećem kolu Skupine D Europskog prvenstva. Sjajna utakmica u Bordeauxu ponudila je dramu i preokret. Branitelji europskog naslova vodili su golom Morate iz sedme minute, no Nikola Kalinić sjajnim se golom u posljednjim minutama prvog dijela pobrinuo da se na odmor ode s neriješenim rezultatom.

Danijel Subašić istaknuo se obranom jedanaesterca Sergiju Ramosu u drugom poluvremenu, a Perišić je u 87. minuti donio tri boda Hrvatskoj i prvo mjesto u skupini. To znači da će Hrvatska u subotu u 21 sat u Lensu igrati susret osmine finala s trećeplasiranom momčadi iz skupina B, E ili F. Španjolska u ponedjeljak ide na Italiju.

Treće kolo Skupine D donijelo je i pobjedu Turske 2:0 protiv Češke. Turskoj su za eventualni prolaz trebala sva tri boda, a osigurali su ih Burak Yilmaz i Ozan Tufan. Turci su preuzeli treću poziciju, no moraju čekati rezultate utakmica koje se igraju u srijedu.

Njemačka je osigurala prvo mjesto u Skupini C pobjedom 1:0 protiv Sjeverne Irske. Gol Marija Gomeza donio je njemačkoj deveti bod, a za protivnika jednu od najbolje trećeplasiranih reprezentacija čije će se ime tek saznati. Jakub Błaszczykowski zabio je za identičnu pobjedu Poljske protiv ranije otpisane Ukrajine. Poljska odlazi u osminu finala s druge pozicije, a Sjeverna Irska čeka rasplet u ostalim skupinama. Prolaz Njemačke i Poljske donio je plasman u drugi krug i reprezentacijama Slovačke i Mađarske, koje su zauzele treće pozicije u svojim skupinama.