Hrvatska na Svjetskim prvenstvima: Graham Poll i slučaj ”tri žuta kartona”

Za nešto manje od deset dana kreće Svjetsko nogometno prvenstvo koje se ove godine održava u Rusiji. Hrvatska će se peti put u svojoj povijesti naći na najvećoj nogometnoj smotri, a kroz seriju tekstova prisjetit ćemo se njenih prethodnih nastupa.

Svjetsko prvenstvo 2006. godine održavalo se u Njemačkoj, a Hrvatska je i treći put u svojoj povijesti izrovala put do glavnog turnira. Na trećem Svjetskom prvenstvu Hrvatska je nastupila i s trećim izbornikom.

Nakon neuspješnog Europskog prvenstva 2004. reprezentaciju je preuzeo Zlatko „Cico“ Kranjčar. Hrvatska je glavni turnir osigurala kroz kvalifikacije u kojima se nalazila u grupi 8 sa: Švedskom, Bugarskom, Mađarskom, Islandom i Maltom. Hrvatska i Švedska su od početka kvalifikacija vodile privatnu bitku za izravan plasman, a usprkos istom broju bodova (24, a treća Bugarska je imala tek 15), Vatreni su ipak zauzeli prvo mjesto jer su u oba međusobna susreta slavili protiv Šveđana.
Ždrijeb je Hrvatsku smjestio u grupu F sa: braniteljem naslova Brazilom, Australijom i Japanom. Cico je put Njemačke poveo:

VRATARI: Tomislav Butina, Stipe Pletikosa, Joseph Didulica
BRANIČI: Robert Kovač, Stjepan Tomas, Dario Šimić, Mario Tokić, Josip Šimunić, Igor Tudor
VEZNJACI: Jerko Leko, Jurica Vranješ, Antony Šerić, Niko Kovač, Marko Babić, Darijo Srna, Ivan Leko, Luka Modrić, Niko Kranjčar
NAPADAČI: Ivan Klasnić, Ivan Bošnjak, Boško Balaban, Ivica Olić, Dado Pršo.

Cicine trupe turnir su otvorile protiv Brazila na Olimpijskom stadionu u Berlinu. Hrvatska se željela iskupiti za prethodna dva loša turnira i to se vidjelo na terenu odmah u prvoj utakmici. Cico je odlično posložio ekipu koja se ravnopravno nosila s kvalitetnijim protivnikom. Presudni trenutak dogodio se u 44. minuti kada Kaka sjajnim udarcem s 20-ak metara matira Pletikosu i donosi veliku radost brazilskim navijačima na tribinama.

Hrvatska se nije predavala, imala je nekoliko dobrih prilika početkom drugog poluvremena preko Prše i Klasnića, a kasnije i Babića, ali rezultat se do kraja nije mijenjao. Unatoč porazu igrači, a i navijači, su mogli biti zadovoljni prikazanim. Protiv Brazila je malo tko vjerovao u iznenađenje, reprezentacija je odigrala jako dobro i time napravila odličnu uvertiru u dvije najvažnije utakmice u grupi, one protiv Japana i Australije.

Japan je u prvoj utakmici vodio protiv Australije sve do 84. minute, a na kraju su izgubili s 3:1. Očekivala se pobjeda Hrvatske koja je pokazala dobru igru u prvoj utakmici dok je Japan psihički pao nakon spomenutog poraza. Počelo je odlično. Kapetan Japana, Tsuneyasu Miyamoto, u 21. minuti ruši Dadu Pršu u kaznenom prostoru i sudac Frank De Bleeckere pokazuje na bijelu točku. Srna propušta realizirati jedanaesterac, puca u Kawaguchijevu lijevu stranu, golman Japana to čita i lako brani. Do kraja utakmice prilike su sijevale i s jedne i s druge strane, Hrvatska je najviše napadala preko Nike Kranjčara koji je pogodio i gredu. Rezultat se nije mijenjao, ostalo je 0:0 i igrači su s velikim razočaranjem na licima napustili stadion u Nürnbergu.

Usprkos kiksu protiv Japana i činjenici da u dvije utakmice nisu uspjeli postići pogodak, izabranici Zlatka Kranjčara i dalje su imali šansu za prolaz, a za to im je bila potrebna „samo“ pobjeda protiv Australije. Utakmica u Stuttgartu nije mogla bolje početi. U drugoj minuti „naš momak“ Mark Viduka pravi prekršaj na Niki Kovaču. Prekršaj izvodi Srna koji sjajno pogađa za rano vodstvo Hrvatske i time se na neki način iskupljuje za promašeni penal protiv Japana.

Očekivalo se da će rano vodstvo Vatrenima dati novi vjetar u leđa, ali dogodilo se suprotno. Povukli su se na svoju polovicu terena, dopuštali protivnicima posjed i kontrolu utakmice što im se osvetilo u 38. minuti kada Tomas u bezopasnoj situaciji igra rukom i poklanja jedanaesterac Australiji. Takav poklon ne propušta Craig Moore koji pogađa za 1:1. Početkom drugog poluvremena, točnije u 56. minuti, novo vodstvo Hrvatskoj donosi Niko Kovač koji sa 17 metara upućuje solidan udarac koji ulazi u mrežu radi nespretne reakcije australskog golmana Željka Kalca.

Događa se ista situacija kao nakon prvog gola, Australija preuzima inicijativu, Hrvatsku u nekoliko navrata spašava Pletikosa, ali u 79. minuti ni on nije mogao ništa nakon udarca Harry Kewella koji je iskoristio lošu reakciju hrvatske obrane.

Utakmica je završena rezultatom 2:2 i time se Hrvatska i drugi put zaredom oprostila od Svjetskog prvenstva već u grupnoj fazi. Utakmica protiv Australije ostat će upamćena i po tome da je sudac Graham Poll isključio Josipa Šimunića tek nakon što mu je pokazao treći žuti karton.